A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Norsko - Oslo - Průvodce

Hlavní město Norska zabírá přibližně stejnou plochu jako Praha, ale populačně je asi dvakrát tak menší než česká metropole. Historie města sahá do doby Vikingů, ačkoli osídlení na tomto území se objevilo už před 7 000 lety. Doprava MHD, Centrum, Muzea, Oslo karta, Výlety v Oslu do přírody, Výlety do okolí

Hlavním městem se oficiálně stalo až v roce 1905 a tehdy se jmenovalo Christiania (původní jméno Oslo pocházející z 11. století bylo znovu převzato až v roce 1925). V roce 1952 se tu konaly zimní olympijské hry a každoročně se tu pořádají skoky na lyžích a běžecké závody v oblasti Holmenkollen.

Architektonicky možná Oslo nepatří k nějak velkým zázrakům, ale můžete si ho zamilovat ze spousty jiných důvodů – například pro jeho čistotu, poklidné centrum, hezké domy, přístav, nízkou míru kapesních krádeží a kriminality vůbec, blízkost k přírodě a sportu, muzea, parky… Oslo nabízí spoustu zábavy a možnost poznání norské kultury. Pokud zde chcete setrvat delší dobu, vyplatí se Vám zakoupení Oslo Pass, který Vás mimo jiné opravňuje i k bezplatnému použití MHD. Atraktivní podívanou nabízí i místa širšího okolí hlavního města.

Pokud zamíříte do Osla letadlem, z mezinárodního letiště Gardermoen se do města dostanete rychlovlakem asi za 20 minut (160 NOK pro dospělého a 80 NOK pro studenta) nebo obyčejným vlakem či autobusem, které však trvají o něco déle za skoro stejnou cenu.

====Doprava MHD

Lístek na MHD stojí 22 NOK, což je při přepočtu na české koruny opravdu hodně (pokud si ho budete kupovat v autobuse u řidiče, stojí dokonce 30 NOK). Má platnost jednu hodinu a můžete s ním libovolně přestupovat. V případě, že si lístek budete kupovat jako jednorázový v automatech na stanicích (možnost platit mincemi i bankovkami), už ho nemusíte nikde označovat, platí od doby zakoupení. Při nákupu tzv. flexikort zaplatíte 160 NOK za osm lístků a potom si nezapomeňte lístek při každé cestě označit v menších zařízeních na stanicích metra či uvnitř autobusů a metra. Jestli se budete v Oslu zdržovat déle a MHD často používat, doporučuji si zakoupit lístek s týdenní platností, který stojí 210 NOK. Existují i jízdenky jednodenní či dětské. Pokud použijete služby nočních linek, připravte se na zvýšenou sazbu 50 NOK. (Jen pro představu – studentská legitka na jeden měsíc stojí 430 NOK, obyčejná 865 NOK).

Metro tvoří síť šesti linek, které se spojují na nejvytíženějších šesti stanicích v centru města. Nám připadá poněkud neobvyklé, že větší část všech linek (kromě stanic v centru) vede nad zemí a můžeme tedy metro použít k prozkoumávání okolí. Také Vás možná překvapí, že v tak bohaté zemi jezdí poměrně stará metra – ta jsou však postupně nahrazována moderními soupravami. Každá linka metra má interval 15 minut (kromě brzkých ranních a pozdních večerních hodin), což nám může připadat dlouho. Poměrně často se stává, že jsou některé linky zpožděny (v extrémním případě úplně vynechány), o čemž se na stanici podává hlášení, bohužel jen v norštině. Při pochybách se raději zeptejte ostatních cestujících, jinak byste mohli čekat hodně dlouho. Poslední metra vyráží na trasu kolem 00:30.

V Oslu najdete i bohatou síť autobusů, která Vás dopraví tam, kam metro ne, a také šest linek tramvají se 100 zastávkami. Noční dopravu obstarávají autobusy.

Pro více informací o cenách, spojích, síti dopravy v Oslu a ostatní informace, klikněte sem.

Centrum

Podobně jako jiná velká evropská města, i Oslo má stále poměrně zřetelnou hranici mezi svou východní a západní částí. Částečně tyto dvě oblasti rozděluje řeka Akerselva, podél které vede cyklistická a pěší stezka, jež míjí pěkné parky a dokonce jeden větší vodopád. Zatímco v západní části Osla se nachází sídlo krále, Univerzita či luxusnější obchody a hlavní nákupní třída, ve východní části najdete více stop kultury imigrantů (různorodější kuchyně, obchody s exotickými potravinami, obchody s muslimským oblečením), ale také více chudoby. Obě části však mají své kouzlo, a tak stojí za to si je prohlédnout.

Stanicí metra Majorstuen začíná hlavní nákupní třída, která se jmenuje Bogstadvaien. Je poměrně dlouhá, ale když jí sejdete dolů až na samý konec, ocitnete se v zahradách královského sídla. Když budete mít štěstí, spatříte výměnu stráží, která láká turisty stejně jako v třeba v Praze či Londýně. Odtud se již po několika minutách dostanete do přístavu (v blízkosti se nachází několik celkem pěkných prodejen s turistickými suvenýry, kde můžete uplatnit tax free nákup). Z přístavu se Vám naskytne výhled a dostupnost na středověkou pevnost Akershus. Ta v minulosti mimo jiné sloužila jako královské sídlo a nyní zde naleznete i Muzeum norské armády či Vězeňské muzeum a model Osla z roku 1840. Nedaleko stojí Národní divadlo (Nationaltheatret) či sídlo parlamentu (Storting) a také právnická fakulta University of Oslo a Národní Galerie.

Pokud se od stanice metra Majorstuen vydáte směrem spíše západním, dorazíte do rozlehlého parku zvaného Frognerparken (nebo také Gustav Vigelands park). Zde stojí přibližně 200 soch od známého norského sochaře Gustava Vigelanda (prohlédnout si tu lze i jemu věnované muzeum), vytesaných v první části 20. století. Park je zdarma otevřen veřejnosti po celý rok. V létě se tu můžete posadit a odpočinout si ve venkovních kavárnách, pro děti je zde speciálně vyhrazený hrací prostor. Nejviditelnější a nejvyšší sochou je Monolit, asi 16 metrů vysoký sloup vytesaný z jednoho kamene, jenž zobrazuje postavy lidí snažících se vyšplhat nahoru. I ostatní sochy v parku ztvárňují lidské postavy či jejich různorodá seskupení v různých činnostech. Unikátní je také brána hlavního vstupu do parku. Projdete-li touto branou a dáte-li se rovně, ocitnete se v jedné z nejluxusnějších čtvrtí centra Osla, kde sídlí i některé zahraniční ambasády (rovněž ambasáda česká, na adrese Fritzners gate 14).

Východní část Osla začíná kdesi mezi třídou Carl Johan a hlavním nádražím Osla. Potkáte se tu s větším množstvím imigrantů, kteří sem vnášejí část své vlastní kultury. Pokud půjdete od hlavního nádraží proti proudu řeky Akerselva, dorazíte do čtvrti Grunerløkka. Tato okouzlující čtvrť plná kaváren, restaurací a pěkných obchůdků se stala velice oblíbenou mezi populací žijící v Oslu a to pro své osobité kouzlo a autentičnost. Lidé sem často chodí relaxovat.

Muzea v Oslu

Muzea výtvarného umění, Muzeum lyží na Holmenkollen, Muzea na poloostrově Bygdøy, Nobel Peace Centrum, Muzeum Henrika Ibsena

V Oslu najdete muzea všeho druhu a stojí za to alespoň některá z nich navštívit. Své si tu najdou příznivci muzeí výtvarného umění, v Norsku nemůže chybět muzeum lyží a Henrika Ibsena, dále zde najdete nejrůznější muzea na poloostrově Bygdøy anebo třeba Nobel Peace Centrum. Samozřejmě, že možností se nabízí ještě více, zmíníme tedy jen některé.

Muzea výtvarného umění

Mezi nejznámější a nejvýznamnější výtvarná muzea patří Národní galerie a Muzeum Edvarda Muncha. V Národní galerii (nacházející se v centru v blízkosti Národního divadla) najdete vedle norských autorů (největší důraz kladen na 19. a 20. století) některé obrazy Piccasovy, Monetovy a dalších světových autorů. V této galerii se neplatí žádný vstup, takže i kdybyste neměli původně v plánu sem jít, ale zrovna se nalézali v blízkosti a začalo pršet, můžete sem s vděčností zavítat. Muzeum Edvarda Muncha stojí asi tři minuty chůze od stanice metra Tøyen, která je vzdálena jen kousek od centra. Vstup se po většinu roku platí (75 NOK za dospělého, 40 NOK snížené vstupné), ale v některých měsících, spíše zimních, se vstupné ruší. Střídají se zde různá tematická období Edvarda Muncha, ale vždycky je to velký zážitek, proto vřele doporučuji alespoň část díla tohoto slavného norského malíře zhlédnout.

Muzeum lyží na Holmenkollen

Zamíříte-li na skokanský můstek Holmenkollen (turisty jedna z nejvíce navštěvovaných atrakcí v Oslu) či do jeho okolí, můžete navštívit nejstarší muzeum lyží na světě či simulátor, na kterém si sami vyzkoušíte, jak vypadá skok na lyžích na Holmenkollenu. Část expozice se věnuje i polárním výpravám norského dobrodruha Roalda Amundsena, jenž jako první člověk dosáhl jižního pólu. Nemáte-li strach z výšek, využijte možnosti zažít stejný pohled jako lyžařští skokani můstku. Při jasném počasí dohlédnete daleko za hranice metropole Oslo.

Muzea na poloostrově Bygdøy

Část Osla, která se jmenuje Bygdøy (poloostrov situován na jihozápadě Osla), se přímo hemží množstvím zajímavých muzeí všeho druhu, která se zde dají proložit příjemnou procházkou podél pobřeží. Za návštěvu určitě stojí skanzen (skanzeny najdete skoro v každém větším norském městě). Prohlédnout si tu můžete původní obydlí, hospodářské budovy i tradiční norský kostel celý ze dřeva (tzv. stave kostely), pocházející z 12. století. Často zde probíhá doprovodný program, při kterém Vás lidé odění v tradičních krojích (každý region má svůj vlastní kroj pro muže i pro ženy), seznámí se zvyklostmi a tradicemi norského obyvatelstva v minulosti.

Další zajímavý objekt na tomto poloostrově se jmenuje Kon-tiki, což je muzeum založené samotným slavným norským mořeplavcem – Thorem Heyerdalem. Najdete zde nejen různé artefakty z jeho cest po světě, ale také originální vor, na němž cestoval.

Dále na Bygdøy naleznete Muzeum norského námořnictví či Muzeum Vikingských lodí, kde si můžete prohlédnout, jak vikingské lodě vypadaly (jedná se o původní lodě nalezené v moři) a další předměty, jež Vikingové během plaveb používali.

Nobel Peace Centrum

V přístavu Oslo stojí Nobel Peace Centrum, jedno z nejmodernějších muzeí v celém Norsku. Otevřeno bylo teprve v roce 2005 a dozvíme se tu informace o nositelích Nobelovy ceny míru (uděluje ji norská pětičlenná komise volená norským parlamentem) a jejich aktivitách, ale také o životě a vynálezech Alfreda Nobela.

Muzeum Henrika Ibsena

Muzeum asi nejslavnějšího norského spisovatele a dramatika se nachází kousek od centra. Skládá se ze dvou hlavních částí – první je o spisovatelově tvorbě a životě, druhá část představuje Ibsenův byt, kde strávil 11 let svého života. Zatímco první část lze navštívit bez průvodce v jakékoli době otevíracího času, na prohlídku jeho apartmánu průvodce potřebujete. V původní podobě tu spatříte nábytek, vybavení a další předměty.

Oslo karta

Pokud se chcete v Oslu zdržet trochu déle a zažít toho co nejvíce, vřele doporučuji si zakoupit tzv. Oslo Pass, který Vás opravňuje ke vstupu do spousty turistických objektů či použití MHD zdarma (veškerý druh dopravy včetně lodí, které Vás dopraví na nedaleké ostrovy). Karta se dá zakoupit buď online či v turistických kancelářích v Oslu. Karta pro dospělého na dvacet čtyři hodin stojí 220 NOK, na 48 hodin 320 NOK, na 72 hodin 410 NOK, pro děti do 15 let věku včetně je cena 95 NOK, 115 NOK a 150 NOK pro stejné časové období. Oslo Pass se Vám v mnoha případech velice vyplatí, a proto si předem naplánujte, co všechno a v jakém časovém horizontu byste v Oslu chtěli vidět, abyste si případně mohli kartu včas pořídit. Mezi další služby, které máte možnost využít, patří parkování zdarma na městských parkovištích, volný vstup do většiny muzeí a ostatních objektů či částečná sleva, sleva při pronajmutí auta, sleva v některých restauracích a obchodech.

Výlety v Oslu do přírody

Oslo je výjimečné tím, že stačí vyjet jen kousek mimo centrum a už si budete připadat jako kdesi v daleké osamocené venkovské přírodě. Obyvatelé Osla těchto výhod často sami využívají, na těchto místech je tedy spatříte také, ale i tak si můžete užívat klidu, venkova a člověkem nedotčené krajiny.

Jedno z těchto míst se nachází na konečné metra linky 1. Už cestou se můžete kochat krásami a pěkným výhledem na útulné domy (ty patří mezi nejdražší v Oslu). Tato trasa stoupá do prudkého kopce a cestou minete i stanici Holmenkollen, kde stojí slavný skokanský můstek. Již tady můžete vystoupit a udělat menší procházku spojenou s návštěvou skokanského můstku a Muzea o lyžích. Ještě lepší je ale dojet až na konečnou stanici (Frognerseteren), odkud si můžete vybrat z několika různých turistických a cyklistických tras. V zimní sezóně a v období sněhu se zde dá i běžkovat (Norové často nasedají v centru na metro v běžeckém vybavení a jenom, co vysednou na konečné stanici, už už nasazují běžky) či zde vede dlouhá přírodní dráha, kterou můžete sjet se zapůjčenými saněmi s brzdami (opravdu je budete potřebovat). Už i zde najdete typicky norské lesy a chladnější počasí, jak v zimě, tak i v létě.

Jiná taková oblast se nalézá na konečné stanici metra linky 3 (Sognsvann). Leží zde v blízkosti sobě navzájem několik jezer a rozsáhlá plocha lesů. Také zde si můžete vybrat z několika turistických, cyklistických či běžeckých tratí (různě náročných a různě dlouhých). Pokud máte čas alespoň půlden či více, doporučuji se odsud vydat směrem k Ullevålseter, oblíbené chatě. Zde se Vám nabízí občerstvení v podobě nejlepších vaflí v celém okolí, kafe a další posilnění. Odtud se lze dále vydat směrem na Frognersteren, což je výše zmíněná konečná stanice linky 1. Cestou se Vám naskytnou úžasné výhledy do okolí. Při rychlé chůzi tato trasa zabere asi 3 hodiny, ale pokud se chcete zastavit i ve zmíněné chatě a cestou se kochat, počítejte s časem delším. Pokud se chcete vydat hlouběji do lesa (celá tato oblast na sever od centra Osla s rozsáhlými lesnatými plochami se jmenuje Nordmarka) a pokud zde trávíte delší dobu, neváhejte si na nějakém pěkném místě rozložit stan. Nebudete určitě jediní, Norové takto vyrážejí na víkendové výlety s celou rodinou.

Hezkým výletem je také návštěva několika ostrovů poblíž centra Osla. Dostanete se sem pomocí lodí, které jezdí v letních měsících z přístavu v pravidelných intervalech. Cesta trvá jen několik minut a postačí Vám k tomu pouze lístek na MHD. Tyto ostrovy nabízí příjemné pláže ke slunění i k pohodlnému vstupu do moře, ale také procházky podél pobřeží – ideální místo na piknik.

Výlety do okolí Osla

Drammen, Drøbak, Telemark, Tønsberg

Drammen

Město Drammen leží na konci jedné odnože Oslofjordu, v pěkném údolí, asi 50 km od Osla. Dá se říci, že hlavní ulici tohoto města představuje řeka Drammen, která se zapříčinila o moderní růst města - sloužila především k rozvoji dřevařského průmyslu (v polovině 18.století se Drammen stal největším vývozcem dřeva). Podél řeky můžete zastavit v početných kavárnách a restauracích či obchodech. Ze břehu můžete i rybařit, řeka je unikátní pro 42 různých druhů jak mořských, tak i sladkovodních ryb. Řeka nabízí i poznávací výlety z města na lodi. V části Strømsø se dodnes zachovaly pěkné dřevěné domky až z konce 17.století.

Drøbak

Tato malá idylická vesnička se nachází pouhou půlhodinu na jih od Osla, vydat se sem můžete i na lodi vyplouvající z přístavu z Osla. V minulých dobách se sem za inspirací často vydávali umělci. Tady si budete připadat skoro jako v Itálii u moře (tedy pokud Vám bude přát počasí). Na nedalekém ostrově Oscarsborg (kam se dopravíte lodí) stojí pevnost, v blízkosti které se v dubnu roku 1940 udála významná historická událost, jež později znamenala okupaci Norska německým vojskem. Nicméně na počátku této smutné periody stálo potopení německé válečné lodi Blücher norskými vojáky. O průběhu této události, ale také o norské námořní vojenské jednotce se můžete více dozvědět v místním muzeu. Ve městě Drøbak najdete také akvárium s více než stovkou druhů vodních živočichů, kteří žijí v Oslofjordu, na jehož břehu leží i Drøbak.

Telemark

Tato oblast se rozkládá jihozápadním směrem od Osla (asi 160 km odsud) a většina jejího území tvoří hory, vysočiny, lesy a jezera. Nabízí tedy spoustu možností pro příznivce outdoorových sportů, ale i kulturně je tato oblast bohatá. Již kolem roku 1850 zde začaly být používány moderní lyže a tak se tato část Norska někdy nazývá jako kolébka moderního lyžování.

Tønsberg

Toto město se považuje za nejstarší norské město, založeno bylo již v roce 872. Za doby Vikingů měl Tønsberg významné postavení, našla se tu i poměrně zachovalá vikingská loď, kterou vystavuje Muzeum vikingských lodí v Oslu. Město leží na západním břehu Oslofjordu, asi hodinu a půl jízdy na jih od Osla. V celé oblasti pobřeží Oslofjordu vlastní hodně Norů svá letní sídla (včetně krále) a v létě se sem lidé jezdí koupat a opalovat na lehce přístupné a příjemné pláže. Skoro jako ve francouzské Provence. Jen teplota vody Vás může nepříjemně zaskočit – většinou nedosahuje ani 20 stupňů. Ve městě si můžete prohlédnout trosky pevnosti a hradu zachované z 12.–13. století nebo místní muzeum s nálezy z vikingské doby. Pokud se odsud vydáte po silnici až na její nejjižnější cíp, dorazíte na místo zvané Konec světa (Verdens Ende), kde si tak díky pohledu na široké moře a větrné počasí budete opravdu připadat jako na konci světa.

Oslo: Loď Ida Marie (nahrál: admin)
Oslo: Loď Ida Marie
Oslo: Skanzen (nahrál: admin)
Oslo: Skanzen
Oslo (nahrál: admin)
Oslo
Oslo (nahrál: Jechort)
Oslo

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA